Πρόγραμμα επαναληπτικών εξετάσεων 2022 – 2023

Πρόγραμμα σχολείου – ΕΠΑ.Λ. Μυκόνου (sch.gr)

Παρακαλώ να ενημερώνεστε τακτικά από την ιστοσελίδα μας, ώστε να γνωρίζετε το πρόγραμμα σας.

Ολοκλήρωση Δράσης BMS IoT

Κατόπιν μεγάλων καθυστερήσεων στην παραλαβή υλικού από την Κίνα λόγω του ιού, ολοκληρώθηκε με την σχετική παρουσίαση η δράση του τομέα πληροφορικής. Λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εδώ.

• Ενημέρωση σχετικά με τις πανελλαδικές 21-22.

1η Κατάθεση αιτήσεων για τις πανελλαδικές έως 13/12/2021. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

2η Αλλαγές στους συντελεστές βαρύτητας  των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων ανά πανεπιστήμιο. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Αύριο 2/11/2021  και μέχρι νεωτέρας τα μαθήματα θα γίνουν με webex.  Οι εικονικές τάξεις των καθηγητών σας είναι εδώ. Το πρόγραμμα είναι το ίδιο που είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

• Αυτοδιαγνωστικός Έλεγχος (Self Test)

Οδηγίες για το self test  στον σύνδεσμο:

Ανακοίνωση  της Ψυχολόγου του Σχολείου

Προς όλους τους μαθητές του ΕΠΑ.Λ της Μυκόνου, θα ήθελα να συστηθώ και να σας ενημερώσω για την παρουσία μου στο σχολείο. συνέχεια…

(NEO) ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΙΜΩΞΗ COVID-19

Οδηγίες σχετικά με την επαναλειτουργία των σχολείων από τον Σεπτέμβριο του 2020, τη λοίμωξη COVID-19, τα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, τις απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εμφάνισης περιστατικού ύποπτου για λοίμωξη COVID-19 και γενικά την ασφαλή επαναλειτουργία των σχολείων.

Δείτε εδώ τις οδηγίες αναλυτικά.

Ηλεκτρονικές Εγγραφές (e-eggrafes) 2020-2021

Από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τις 2 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 θα μπορούν όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση, σύμφωνα με εκύκλιο του υπουργείου Παιδείας.

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Δείτε εδώ τι χρειάζεται για την εγγραφή.

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΠΑΛ

Τι πρέπει να γνωρίζω για τον COVID19

Σας ενημερώνουμε ότι σε περίπτωση που μαθητής /τρια αδυνατεί να προσέλθει στο σχολείο, επειδή ο ίδιος/ίδια ή άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος ανήκει σε ευπαθή ομάδα, μπορείτε να συμπληρώσετε και να καταθέσετε στο σχολείο Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποία να αναφέρετε το σχετικό θέμα, έτσι ώστε να μην προσμετρηθούν οι απουσίες.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ ΓΙΑ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ (doc)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ ΓΙΑ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ (pdf)

Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάμε!

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα
11 Μαρτίου 2020
  • Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  •  Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα
    απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία
Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ