Φοίτηση

Είναι πολύ σημαντικό ο κηδεμόνας του μαθητή να προσέρχεται τουλάχιστον μία φορά το  μήνα στο σχολείο ώστε να ενημερώνεται για τις απουσίες, την επίδοση αλλά και τη γενικότερη συμπεριφορά του μαθητή τόσο μέσα όσο και έξω από την τάξη.

Έρευνες έχουν δείξει ότι οι συχνές επισκέψεις του κηδεμόνα στο σχολείο έχουν ως αποτέλεσμα καλύτερη διαγωγή, μικρότερο αριθμό απουσιών, βελτιωμένες σχολικές επιδόσεις αλλά και καλύτερες σχέσεις του γονιού με το παιδί.

Το σχολείο παρέχει τη δυνατότητα Συμβουλευτικής στήριξης μαθητών και γονέων σε θέματα συμπεριφοράς σχέσεων παιδιών με τους γονείς  αντιμετώπισης διαφόρων προβλημάτων.

Η φοίτηση του μαθητή χαρακτηρίζεται ως επαρκής και μετέχει στις εξετάσεις Μαΐου-Ιουνίου:

α) Όταν σημειώσει μέχρι 114 απουσίες.

ειδάλλως επαναλαμβάνει τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Α) Ο κηδεμόνας μαθητή, που παρουσιάζει δυσλεξία, οφείλει να καταθέσει στο σχολείο με αίτησή του όσο πιο σύντομα γίνεταιγνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ ή Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο εγκεκριμένο από το ΥΠΠΕΘ, ώστε να έχει τη δυνατότητα αντικατάστασης της γραπτής από προφορική εξέταση.

Β) Ο κηδεμόνας μαθητή που πάσχει από αναιμία, σακχαρώδη διαβήτη ή άλλη ειδική πάθηση πρέπει να καταθέσει με αίτησή του στο σχολείο σχετική Ιατρική Βεβαίωση για να είναι δυνατή η αντιμετώπιση κάποιου έκτακτου περιστατικού.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

Α) Όλοι οι μαθητές ενημερώνουν το σχολείο για οποιαδήποτε αλλαγή της διεύθυνσης κατοικίας ή του αριθμού τηλεφώνου τους.

Β) Οποιαδήποτε μεταβολή στοιχείων ανήλικου μαθητή γίνεται με αίτηση του κηδεμόνα του, ο οποίος προσκομίζει και τα σχετικά δικαιολογητικά. Ειδικά, για τους αλλοδαπούς μαθητές η νέα άδεια διαμονής τους στη χώρα (Βεβαίωση κατάθεσης Δικαιολογητικών ή αυτοκόλλητο στο Διαβατήριο) ή νέο Διαβατήριο κατατίθενται στο σχολείο αμέσως μετά την έκδοσή τους.

Γ) Απαγορεύονται το κάπνισμα, η χρήση κινητών τηλεφώνων και η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών από τους μαθητές στους χώρους του σχολείου.

Δ) Οι πόρτες εξόδου-εισόδου του σχολείου παραμένουν κλειστές σε όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του. Εάν ο μαθητής πρέπει να φύγει πριν τη λήξη των μαθημάτων, οφείλει να ζητήσει και να πάρει άδεια από τη Διεύθυνση του σχολείου, αφού πρώτα ενημερωθεί ο κηδεμόνας του.