Πληροφορίες για τη συμπλήρωση των μηχανογραφικών

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ

Εν όψει της συμπλήρωσης των Μ.Δ. καλό θα ήταν να γνωρίζουμε κάποιες βασικές πληροφορίες και για τον τρόπο συμπλήρωσης και για τα τμήματα και τις σχολές που ενδιαφερόμαστε. Όπως :

• Το πρόγραμμα των σπουδών

Στην σελίδα sep4u/sxoles/ πεδία / βάσεις ή στην ιστοσελίδα της σχολής (προπτυχιακές σπουδές)

• Τις υποδομές της σχολής και το κλίμα

Στην ιστοσελίδα του τμήματος ή σε φοιτητικό blog

• Επαγγελματικά δικαιώματα και προοπτικές

Σελίδα sep4u/sxoles/ πεδία / βάσεις, συχνά και στο site της σχολής. Αρκετές σχολές για παράδειγμα έχουν παρεμφερή τίτλο αλλά χορηγούν  διαφορετικά Ε.Δ. Επίσης σχολές που συγχωνεύτηκαν ή ΤΕΙ που έγιναν ΑΕΙ δεν έχουν τα ίδια Ε.Δ.με τα προϋπάρχοντα ή εκκρεμούν ρυθμίσεις. Χαρακτηριστικά, τα διαφορετικά Ε.Δ. των πενταετών τμημάτων μηχανικών από εκείνα των τετραετών.

• Αξιολογήσεις εσωτερικές και εξωτερικές.

Σελίδα http://sep4u.gr/category/aei-tei/axiologisis/ ή  www.adip.gr

• Μεταπτυχιακά

Στην σελίδα του Υπουργείου https://masters.minedu.gov.gr/

Εννοείται ότι ο εκάστοτε απόφοιτος μπορεί να συνεχίσει τις μεταπτυχιακές σπουδές του και σε άλλο ΑΕΙ ή στο εξωτερικό.

Όλα τα παραπάνω και πάρα πολλές ακόμη πληροφορίες αλλά και τον τρόπο που σκεφτόμαστε εν όψει της συμπλήρωσης  στην σελίδα sep4u.gr – Μηχανογραφικό – Χρήσιμες πληροφορίες για την συμπλήρωση..

Από σελίδα  24 έως 36 και από 53 έως 80.

Το αρχείο είναι διαχρονικού χαρακτήρα χρειάζεται μόνο επικαιροποίηση, με την απάλειψη του όρου ΤΕΙ λόγω της μετατροπής τους  σε ΑΕΙ, την προσθήκη του Λιμενικού Σώματος στις ένστολες σχολές και την αγνόηση όποιων παραδειγμάτων με βάσεις εκείνου του έτους.

Όσοι ενδιαφέρονται και για μία πιθανή μετεγγραφή ας πάρουν υπόψη τους το νέο  πλαίσιο,  νόμος 4692/20 Κεφάλαιο ΄Β άρθρο 72, και οπωσδήποτε τις καινούργιες αντιστοιχίες τμημάτων ΦΕΚ 25/6/20 αρ. φύλλου 2549.

Πληροφορίες, ραντεβού στο 22810 79624 ή kesysyrou@sch.gr μετά τις 6.7.2020 Τζούδας Σωτήρης