Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Ο Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής είναι περιζήτητος στην ελληνική αλλά και την παγκόσμια αγορά εργασίας εξειδικευμένος στην ανάπτυξη εφαρμογών – προγραμμάτων υπολογιστών με εξασφαλισμένη επαγγελματική αποκατάσταση. Στην έρευνα για τα επαγγέλματα του μέλλοντος του Σ.Ε.Β.   (Συνδεσμος Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών) 5 από τα 11 κορυφαία επαγγέλματα έχουν άμεση σχέση με την ειδικότητα. Στο εξωτερικό γνωστές εταιρίες προσλαμβάνουν προσωπικό ακόμα και χωρίς πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, λόγω μεγάλης ζήτησης.

Σε τι θα εξειδικευτώ

• Θα μάθω τα βασικά μέρη ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή, πως ακριβώς συνεργάζονται μεταξύ τους, πως στήνουμε έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, πως αναγνωρίζουμε τις βλάβες και πως μπορούμε να τις αντιμετωπίσουμε, πως αναβαθμίζουμε τα συστατικά του μέρη, πως εγκαθιστούμε νέα λειτουργικά windows και linux, πως τον εξασφαλίζουμε από επιθέσεις κλπ.
  •   Θα μάθω προγραμματισμό με την χρήση της γλώσσας python αλλά και java, 2 από τις 3 πιο δημοφιλείς γλώσσες στην παγκόσμια αγορά εργασίας.
  • Θα μάθω σχετικά με τις βάσεις δεδομένων, που είναι ο τρόπος αποθήκευσης των δεδομένων σε όλα τα μεγάλα δίκτυα και εταιρίες πχ facebook google κλπ
  • Θα μάθω δίκτυα, πως στείνονται και λειτουργούν για να διασυνδέσουν όλα τα μέρη της υφηλίου ακαριαία. Φυσικά θα μπορώ να αναγνωρίζω τυχόν βλάβες στο οικιακό μου δίκτυο για να μένω ποτέ “εκτός”.

• Κυρίως θα μάθω να σκέφτομαι με την χρήση των κανόνων της λογικής και υποταγή στην πραγματικότητα, με αποτέλεσμα την καλύτερη αντιμετώπιση οποιουδήποτε προβλήματος παρουσιαστεί.

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Το 2019 συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις 5 μαθητές της ειδικότητας και εισήλθαν στις σχολές:

Κωδ. Υποψηφ. Σχολή Επιτυχίας Ίδρυμα
19106117 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΚΑΣΤΟΡΙΑ) ΠΑΝ. ΔΥΤ. ΜΑΚ.
19106118 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (ΚΑΒΑΛΑ) ΔΙ.ΠΑ.Ε.
19106119 ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ (ΨΑΧΝΑ ΕΥΒΟΙΑΣ) ΕΚΠΑ
19106121 ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΠΑΝ. ΚΡΗΤΗΣ
19106122 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΙΓΑΛΕΩ) ΠΑΝ. ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ

ενώ το 2018  συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις 2 μαθητές της ειδικότητας και εισήλθαν στις σχολές:

Κωδ. Υποψηφ. Σχολή Επιτυχίας Ίδρυμα
18106110 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΑΘΗΝΑ) ΕΚΠΑ